Skip to main content

Saugos ekspertų patarimas

Lietuvoje nemažėjant nusikalstamų veikų, saugos ekspertai pataria, kad saugumu svarbu pasirūpinti ne tik privačioje aplinkoje, bet ir darbo vietoje. Ypač jei dirbate su grynais pinigais ir jūsų darbo vieta gali tapti lengvu taikiniu užpuolikams.

Anot ekspertų, svarbu būti pasiruošusiems pavojaus situacijai ir turėti tam reikiamų įgūdžių – sumažinti kilusį pavojų galima adekvačiai reaguojant į ekstremalią situaciją, nepervertinant savo galimybių ir vengiant impulsyvaus elgesio.

Didžiausios šalyje saugos sprendimų bendrovės „G4S Lietuva” Kompetencijos ugdymo centro vadovas Vygantas Ranonis pastebėjo, kad saugumo mokymus Lietuvoje reguliariai organizuoja didžiosios Lietuvos verslo bendrovės, pavyzdžiui, bankai ar degalinių tinklai – jiems darbuotojų ir klientų saugumas yra ne mažiau svarbu, nei teikti kokybišką paslaugą ar didinti pardavimus. 

„Prekybos sektoriaus darbdaviai vertina, jog jei kitais metais Lietuva prisijungs prie euro zonos, apiplėšimo rizika dar padidės – valiuta suvienodės su kitomis, eurą jau turinčiomis šalimis. Pastaruoju metu pastebime padidėjusį susidomėjimą mokymais šia tema“, – sakė bendrovės „G4S Lietuva” Kompetencijos ugdymo centro vadovas Vygantas Ranonis.  

„G4S Lietuva” gruodžio mėnesį baigė mokymus vienam didžiųjų Lietuvos komercinių bankų – beveik metus trukusių mokymu metu banko darbuotojai buvo apmokyti, kaip elgtis ekstremalių situacijų metu.

„Pagrindiniai mokymų tikslai buvo suteikti darbuotojams papildomų žinių apie elgesį ekstremalių situacijų metu, padėti jiems realiai vertinti patekimo į tokias situacijas galimybę bei supažindinti su paniško, neadekvataus elgesio sumažinimo galimybėmis“, – sakė V. Ranonis.

Anot bendrovės „G4S Lietuva” atstovo, į kilusį pavojų reikia reaguoti adekvačiai – tai dažnai nepavyksta, esant tam nepasiruošus. Saugumo ekspertai pataria, kad stresinėje, pavojaus situacijoje atsidūrusiam asmeniui reikėtų gerai įvertinti savo galimybes.

„Svarbu lavinti įgūdžius, kurie leistų pasinaudoti turimomis apsaugos priemonėmis, žinoti savo veiksmų seką – kaip elgtis patekus į vieną ar kitą ekstremalią situaciją, pagalbos iškvietimo priemonių išdėstymą ir pasinaudojimo jomis galimybes, nepervertinti kitų asmenų galimybių. Būnant tinkamai pasirengus galima sumažinti tikimybę, kad ekstremalioje situacijoje bus pasielgta impulsyviai. Tokioje situacijoje reikėtų vengti pasipriešinimo“, – sakė V. Ranonis.

Mokymų metu lavinami darbuotojų įgūdžiai, kurių prireiktų patekus į pavojingą situaciją, pavyzdžiui, ginkluoto apiplėšimo metu ir prevencines priemones, kurios banko skyrius užpuolikams padarytų nepatraukliu taikiniu. Anot V.Ranonio, apiplėšimo kartais gali apskritai pavykti išvengti, pasitelkus visai paprastas prevencines priemones.

Pasak ekspertų, ginkluotas užpuolimas – stresinė situacija, kurios metu nelieka laiko apgalvoti savo veiksmų, todėl reikalingi praktiniai įgūdžiai, leidžiantys būtinus veiksmus atlikti automatiškai. Nors Lietuvoje ginkluoti viešų įstaigų užpuolimai įvyksta palyginti retai, darbuotojų ir klientų saugumu suinteresuotoms įmonėms galima ruoštis specialiai pagal tokių situacijų valdymui ir prevencijai skirtus mokymus.

„G4S Lietuva“ apiplėšimų prevencijos mokymus rengia jau aštuonerius metus. Įgūdžių lavinimas padeda ne tik tvirčiau jaustis užpuolimo metu, bet ir atkreipia dėmesį į dažnai neįvertinamus rizikos faktorius.
 
Policijos departamento duomenimis, per dešimt praėjusių metų mėnesių šalyje užfiksuotos 71 474 nusikalstamos veikos, 2,1 proc. daugiau nei per tą patį 2012 metų laikotarpį. Buvo ištirta 54 proc. visų nusikalstamų veikų.

„Pagrindiniai mokymų tikslai buvo suteikti darbuotojams papildomų žinių apie elgesį ekstremalių situacijų metu, padėti jiems realiai vertinti patekimo į tokias situacijas galimybę bei supažindinti su paniško, neadekvataus elgesio sumažinimo galimybėmis“, – sakė V. Ranonis.
^